دکتر روحانی مساله فلسطین را مهمترین موضوع جهان اسلام دانست
1395/12/04

رییس جمهوری در دیدار روسای مجالس سوریه، لبنان، مالزی، اردن، فلسطین و اوگاندا بر حمایت از ملت مظلوم فلسطین و اتحاد، همفکری و هماهنگی میان کشورهای اسلامی برای حل مشکلات جهان اسلام تاکید کرد و مساله فلسطین را مهمترین موضوع جهان اسلام دانست.

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در دیدار با خانم هدیه عباس رییس مجلس سوریه که در حاشیه ششمین کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه فلسطین انجام شد، با تبریک پیروزی‌های اخیر مردم سوریه در برابر تروریست‌ها، اظهار داشت: در ماه‌های اخیر شاهد تحولات بسیار مثبتی در سوریه هستیم، به گونه‌ای که پس از پیروزی‌های اخیر در سطح جهانی نیز نظرات دولت‌ها نسبت به تحولات این کشور متفاوت شده و احساس می‌کنند که باید در برابر واقعیت‌های سوریه تسلیم شوند.

رییس‌ جمهوری تصریح کرد: ایران همانند گذشته برای مبارزه با تروریسم و حمایت از مذاکرات پیش روی سوریه در کنار مردم این کشور خواهد ماند.
روحانی با اشاره به اینکه مردم سوریه در شرایط سخت و دشواری به سر می‌برند، خاطر نشان کرد: یکی از دلایل فشار به مردم سوریه در طول سال‌های گذشته بخاطر حمایت سوریه از اهداف مردم فلسطین است.
وی اضافه کرد: سوریه همواره در خط مقدم مقاومت قرار داشته و بسیاری از فشارها به مردم سوریه بخاطر همین مسأله است.
رییس جمهوری برقراری صلح و ثبات در سوریه را به نفع فلسطین و منطقه دانست و اظهار داشت: فلسطین مهم‌ترین مساله دنیای اسلام است و امیدواریم این کنفرانس بتواند گام مهمی در مسیر حل و فصل مسایل منطقه بردارد.
سرکار خانم هدیه عباس رییس مجلس سوریه نیز در این دیدار با ابلاغ سلام‌های گرم، دولت، مردم و مجلس سوریه به روحانی گفت: مردم سوریه حمایت‌های بی‌دریغ ایران را ارج می‌نهند و بی‌تردید اگر این حمایت‌ها نبود، مقاومت و پیروزی هم به دست نمی‌آمد.
رییس مجلس سوریه با اشاره به اهمیت هماهنگی ایران و سوریه در مقابله با تروریسم گفت: این هماهنگی ثمرات بسیار مثبت و خوبی داشته و مسایل سوریه در بعد سیاسی و نظامی سمت و سوی سازنده‌ای به خود گرفته است.
هدیه عباس همچنین تقویت بیش از پیش روابط تهران – دمشق را ضروری دانست و گفت: سوریه برای تحکیم مناسبات همه جانبه با ایران اهمیت بسیار ویژه‌ای قایل است.
وی با اشاره به اهمیت برگزاری ششمین کنفرانس حمایت از انتفاضه فلسطین در شرایط کنونی منطقه، گفت: این کنفرانس می تواند تاثیر بسیار مثبتی در حمایت از آرمان فلسطین، بویژه در شرایطی که بسیار از کشورهای عربی و غربی به دنبال به فراموشی سپرده شدن موضوع فلسطین هستند، داشته باشد.

** دنیای اسلام برای احقاق حقوق ملت فلسطین ایستادگی کند
روحانی در ادامه دیدار برخی مقامات با 'سلیم الزعنون' رییس مجلس شورای ملی فلسطین نیز دیدار و گفت و گو کرد.
وی در دیدار گفت: مردم ایران تاکنون برای حمایت از ملت فلسطین و مخالفت با اقدامات رژیم صهیونیستی بهای زیادی پرداخت کرده اما همچنان مصمم به حمایت های خود ادامه خواهد داد.
رییس جمهوری با اشاره به ایستادگی قابل تحسین ملت فلسطین در برابر ظلم 70 ساله ای که از سوی رژیم صهیونیستی تحمیل شده است ، گفت:ما معتقدیم دنیای اسلام باید برای احقاق حقوق ملت فلسطین ایستادگی کند و وظیفه دارد بهای لازم را هم پرداخت کند.
روحانی برگزاری کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین را نشان دهنده اراده تغییر ناپذیر ایران برای حمایت از مردم فلسطین دانست و اظهار داشت: برای ما هر گونه حرکتی برای احقاق حقوق مردم مسلمان و در راس آنها فلسطینی ها، بسیار اهمیت دارد.
رییس جمهوری افزود: هر چند راه بسیار سختی برای احقاق حقوق فلسطین پیش روی همه مسلمانان است اما ملتی که برای دفاع از حقوقش راه جهاد را برگزیده ، موفق خواهد شد.
روحانی همچنین برای همه مسوولان فلسطینی که در راه ایفای حقوق فلسطینی ها و کاستن از درد و رنج آنان تلاش می کنند، آرزوی موفقیت کرد.
'سلیم الزعنون' رییس مجلس شورای ملی فلسطین نیز در این دیدار با تبریک برگزاری موفق کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین ، از تلاش ها و حمایت های جمهوری اسلامی ایران از فلسطینی ها و آرمان فلسطین قدردانی کرد.
وی با ارائه گزارشی از وضعیت فلسطینی ها در کرانه باختری و غزه گفت : ما نیازمندیم که با یکدیگر و در کنار هم باشیم و اجازه ندهیم هیچ مساله ای موضوع اساسی که آزادی فلسطین و مقابله با اقدامات جنایتکارانه رژیم صهیونیستی است را تحت الشعاع قرار دهد.
رییس مجلس شورای ملی فلسطین اظهارداشت : مواضع و دیدگاههای شرکت کنندگان در اجلاس تهران در حمایت از مردم فلسطین ، بسیار مشوق و امیدوار کننده است.
الزعنون با بیان اینکه هدف رژیم صهیونیستی و آمریکایی ها ، ضربه زدن به ایران و فلسطین است، گفت: روح مقاومت و انتفاضه در قدس و غزه وجود دارد و وحدت ما با ایران بزرگ و قوی با قوت ادامه می یابد.

** ایران و لبنان تاثیرگذار در حل و فصل مسایل منطقه‌ای/راهی جز همکاری‌های منطقه وجود ندارد
روحانی در حاشیه ششمین کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه فلسطین پس از دیدار رییس مجلس فلسطین، نبیه بری رییس مجلس لبنان را به حضور پذیرفت.
وی در این دیدار با تجلیل از اقدامات رییس مجلس لبنان در ثبات لبنان و تحکیم روابط تهران – بیروت گفت: در مسیر تقویت روابط دو جانبه لازم است از تمام ظرفیت‌های خود استفاده و امیدواریم با همکاری یکدیگر، از توانایی‌های موجود در راستای منافع دو ملت بهره برداری کنیم.
رییس‌ جمهوری با اشاره به شرایط سخت و پیچیده منطقه افزود: برای حل و فصل مشکلات منطقه راهی جز مشورت و همکاری‌های مشترک وجود ندارد.
روحانی خاطر نشان کرد: در موضوع سوریه و برای مقابله با تروریسم، ایران و لبنان در کنار مردم سوریه قرار گرفتند و اگر این همکاری و هماهنگی وجود نداشت، امروز دمشق به پایتختی برای داعش در منطقه تبدیل شده بود.
وی تصریح کرد: اکنون در سایه همین همکاری ها شرایط موجود در منطقه به مراتب بهتر از یکسال پیش است و همچنان باید به تعاملات خود در این رابطه ادامه دهیم.
رییس‌ جمهوری با بیان اینکه رژیم صهیونیستی از تمام فراز و نشیب‌ها و مشکلات موجود در منطقه سود برده و بیشترین زیان را ملت‌های منطقه متحمل شده‌اند، خاطر نشان کرد: اراده جمهوری اسلامی ایران، ایجاد صلح و ثبات در منطقه ، حسن همجواری با همسایگان و حل و فصل مشکلات موجود از طریق مفاهمه و مذاکره است.
نبیه بری رییس مجلس لبنان نیز در این دیدار با تاکید بر اینکه ایران و لبنان از روابط برادرانه برخوردار هستند، گفت: مصمم هستیم، مناسبات و همکاری‌های دو کشور در مسایل اقتصادی نیز هر چه بیشتر تقویت شود.
رییس مجلس لبنان با بیان اینکه تهران و بیروت از منافع و دشمن مشترکی برخوردار هستند، تصریح کرد: دشمنان به دنبال ایجاد تقسیم‌بندی‌های جدیدی در کشورهای منطقه هستند که باید هوشیار بود.
وی ادامه داد: من در مقابل خدا و تاریخ شهادت می‌دهم که جمهوری اسلامی ایران با مقاومت و ایستادگی در مقابل توطئه‌های دشمنان و حمایت از مقاومت ملت‌های منطقه، فشارهای سنگینی را تحمل می‌کند.
نبیه بری افزود: گناه جمهوری اسلامی ایران این است که در کنار فلسطین و ملت‌های مظلوم قرار گرفته است.

** ایران و مالزی می‌توانند در زمینه مسایل منطقه‌ای، رایزنی‌ها و همکاری‌ سازنده‌ داشته باشند
روحانی در ادامه این دیدارها با باندیکار امین حاجی مولیا رییس مجلس مالزی نیز دیدار و گفت وگو کرد.
وی با اشاره به اراده دو کشور برای تقویت هر چه بیشتر روابط و مناسبات تهران و کوآلالامپور، گفت: دو کشور در روابط پولی و بانکی که پایه اصلی تحکیم روابط اقتصادی است، می‌توانند همکاری‌های نزدیکی با هم داشته باشند.
رییس‌ جمهوری در ادامه با بیان اینکه مالزی همواره به عنوان کشوری حامی فلسطین مطرح بوده است، گفت: ایران و مالزی می‌بایست در زمینه مسایل جهان اسلام، رایزنی‌ها و همکاری‌های سازنده‌ای با یکدیگر داشته باشند و انتظار می‌رود که مالزی، حمایت و نقش‌آفرینی بیشتری در موضوع فلسطین داشته باشد.
باندیکار امین حاجی مولیا رییس مجلس مالزی نیز در این دیدار با تاکید بر حمایت مالزی از فلسطین، ابراز امیدواری کرد این کنفرانس بتواند در احقاق حقوق مردم فلسطین تأثیرگذار باشد.
رییس مجلس مالزی موضوع فلسطین را برای امت اسلامی حائز اهمیت فراوان دانست و بر همکاری هر چه بیشتر دو کشور در حل و فصل مسایل جهان اسلام، تاکید کرد.

** همگان باید حمایت خود را از ملت مظلوم فلسطین با صدای رساتر اعلام کنند
روحانی بعد از دیدار روسای مجالس سوریه، فلسطین، لبنان و مالزی، رییس مجلس نمایندگان اوگاندا را به حضور پذیرفت.
وی در این دیدار گفت: کشورهای علاقه مند به احقاق حقوق مردم فلسطین باید در کنار یکدیگر قرار گیرند و برای رسیدن به هدف مهم خود ، دست به تلاش مشترک بزنند.
رییس جمهوری همچنین روابط ایران و اوگاندا را رو به جلو دانست و با استقبال از توسعه بیش از پیش روابط تهران – کامپالا، به توانمندی گسترده شرکتهای ایرانی اشاره کرد و اظهارداشت: باید بسترهای حضور شرکتهای ایرانی در آفریقا و بویژه اوگاندا با تقویت همکاری های مشترک بانکی ، بیش از پیش مهیا شود.
خانم 'ربکا کاداگا' رییس مجلس نمایندگان اوگاندا نیز با قدردانی از برگزاری موفق نشست تهران، گفت: جمهوری اسلامی ایران پیوسته به آرمانهای مردم فلسطین پایبند بوده و در راستای تحقق این آرمانها تلاش کرده است.
رییس مجلس نمایندگان اوگاندا اظهارداشت: موضوع فلسطین موضوع اساسی و مهم همه کشورهای مسلمان و آزادیخواه است و ما معتقدیم در دفاع قاطع از ملت فلسطین، علاوه بر صدای رسای ایران، به صداهای بیشتری نیاز داریم.
وی همچنین به روابط خوب ایران و اوگاندا اشاره کرد و خواهان حضور گسترده تر شرکتهای ایرانی برای پیشبرد طرحهای صنعتی، کشاورزی، بهداشتی و درمانی و انرژی در کشورش شد.

** تقویت روابط تهران – امان به نفع مردم دو کشور و منطقه است
به گزارش ایرنا ،رییس مجلس نمایندگان اردن آخرین نفر از مقامات کشورهای اسلامی در دیدار با حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در روز چهارشنبه بود.
روحانی در این دیدار با اشاره روابط دو کشور ایران و اردن گفت: ایران برای تعمیق روابط دوجانبه و همفکری و همکاری مشترک با اردن در راستای تقویت ثبات و امنیت منطقه، آمادگی دارد.
رییس جمهوری اظهار امیدواری کرد شرایط برای توسعه روابط و همکاری های مشترک بیش از پیش فراهم شود.
روحانی همچنین به موضوع فلسطین و اهمیت حمایت همه جانبه کشورها در دفاع از حقوق فلسطینی ها اشاره کرد و با بیان اینکه رایزنی، همفکری و هماهنگی میان کشورهای اسلامی برای حل مشکلات جهان اسلام از جمله سوریه ضروری است، گفت: تلاش برای حل موضوع فلسطین ، پایان آوارگی ها و حل معضلات بیشمار ملت فلسطین، مسوولیتی سنگین بر دوش همگان و بویژه کشورهای همسایه است.
رییس جمهوری ریشه عمده مشکلات منطقه را ناشی از اشغالگری صهیونیست ها دانست و افزود: مداخله کشورهای بزرگ بویژه آمریکا در دهه های اخیر، مشکلات منطقه را مضاعف کرد که از جمله آنها می توان به حمله و اشغال افغانستان و عراق، تحریک مردم برخی کشورهای منطقه و تحرکاتی که از سوی آمریکا تحت عنوان تلاش برای ایجاد خاورمیانه جدید انجام شد، اشاره نمود که این اقدامات ، هر روز بر مشکلات منطقه افزوده است.
روحانی، تروریسم را یکی از دیگر از موضوعات تحمیلی آمریکا و صهیونیست ها به منطقه ذکر کرد و گفت: همه می دانند که گروههای تروریستی همانند القاعده ، داعش و جبهه النصره را چه کسانی و با چه اهدافی در منطقه ایجاد کرده و چگونه با خرید نفت و آثار باستانی به تاراج رفته و در اختیارگذاشتن تسلیحات پیشرفته، آنها را حمایت می کنند.
رییس جمهوری تصریح کرد: برای مقابله با طرحهای تحمیلی و حفظ امنیت و ثبات منطقه، باید در مرحله نخست دولتهایی همانند دولتهای عراق و سوریه که در حال جنگ با تروریسم هستند ، مورد حمایت و پشتیبانی قرار گیرند و در مرحله بعدی معضلات منطقه از راههای سیاسی و توسط مردم خود این کشورها حل و فصل شود و معتقدیم اردن در این زمینه می تواند نقش سازنده‌ای ایفا کند.
روحانی با بیان اینکه ایران از هیچ کمکی برای مبارزه با تروریسم در منطقه دریغ نمی کند و به همین دلیل هنگامی که دولتهای عراق و سوریه از تهران درخواست کمک کردند ، به یاری آنها شتافت ، گفت: اکنون خوشحالیم که تروریست ها در سوریه و عراق ضعیف تر از همیشه شده اند.
'عاطف یوسف صالح الطراونه' رییس مجلس نمایندگان اردن نیز در این دیدار با ابلاغ سلام پادشاه کشورش به روحانی و قدردانی از میزبانی و برگزاری موفق نشست تهران ، گفت:امان خواهان گسترش و تعمیق روابط با تهران در همه حوزه ها است.
رییس مجلس نمایندگان اردن با بیان اینکه فلسطین و کاستن از معضلات مردم آن جزو اولویت های دولت اردن است، اظهارداشت : امان تمام تلاش خود را برای حمایت از مردم فلسطین و از جمله جلوگیری از انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به بیت المقدس بکار گرفته است.
وی تروریسم را معضلی بزرگ برای منطقه و جهان اسلام ذکر کرد و افزود: حفظ ثبات و بازگرداندن آرامش به عراق و سوریه موفقیتی برای جهان اسلام خواهد بود و اردن همواره به دنبال ثبات و آرامش در این دو کشور بوده و در این راستا تلاش خواهد کرد.
ششمین کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه مردم فلسطین روز سه شنبه(سوم اسفندماه) با حضور حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب، روسای سه قوه و شخصیت های برجسته جهان اسلام با شعار «همه باهم در حمایت از فلسطین» در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی گشایش یافت.
این کنفرانس بین المللی تا عصر چهارشنبه ادامه دارد و با سخنرانی رییس جمهوری و انتشار بیانیه ای پایان می یابد.
بیش از 80 هیات و 700 میهمان خارجی در کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه مردم فلسطین شرکت دارند، روز پنج شنبه نیز نشستی با سازمان های مردم نهاد و نهادهای غیردولتی حامی مقاومت فلسطین در محل اجلاس سران برگزار می شود.