دین اسلام یعنی عطوفت و محبت/فرزندان با مهربانی رشد می‌کنند
1396/05/03

حجت الاسلام شهاب مرادی کارشناس خانواده، ازدواج و جوانان در جشن ولادت حضرت معصومه (علیه السلام) که امشب(2مرداد)در بقعه خواهر امام رشت برگزار شد، گفت: خداوند به جنس مونث رئوف تر از جنس مذکر است.

وی با اشاره به حدیثی از پیامبر اکرم )صلی الله علیه و آله وسلم( اظهار کرد: اگر مردان می‌خواهند از رافت ویژه خداوند برخوردار شوند به محارم خود محبت کنند.

مرادی با بیان اینکه در روایات اسلامی دختر نشانه رحمت الهی است، افزود: ابراز محبت به فرزندان به ویژه به فرزند دختر در آموزه‌های اسلامی بسیار مورد تاکید است.

وی در ادامه اذعان کرد: نوازش روزانه فرزندان، سنت پیامبر اکرم)صلی الله علیه و آله وسلم( است و رسول خدا هر روز خود را با دست کشیدن بر سر فرزندان آغاز می‌کردند.

این کارشناس خانواده خاطرنشان ساخت: دین بسیار عطوف و مهربانی داریم و نباید رفتار چکشی و خشن با فرزندان داشته باشیم و معیارمان به غلط این باشد و این را هم به فرزرندان بقبولانیم که اگر نمره خوبی بگیرند دوستشان داریم.

وی یادآور شد: مهمترین موضوع این است بچه‌ها و دخترانمان را دوست داشته باشیم چرا که فرزندان با مهربانی رشد می‌کنند.

مرادی اضافه کرد: فرزندان نیاز به توجه دارند، بوسیدن و نوازش کردن ساده ترین نوع محبت و حداقل کاریست که می‌توان انجام داد و فوت و فن خاصی نمی‌خواهد.

وی اظهار کرد: فرزندانمان را وقتی کودک هستند می‌بوسیم و نوازش می‌کنیم و محبت می‌کنیم اما در بحرانی ترین روزگار فرزندان مانند دوران بلوغ آنها را رها می‌کنیم.

این کارشناس خانواده در ادامه گفت: ارتباط عاطفی در جامعه ضعیف است که نباید اینطور باشد بلکه باید ابراز محبت بین اعضای خانواده بیشتر وجود داشته باشد.

وی تاکید کرد: اگر پدر و مادر غمخوار دختران باشند نیازی نیست در فضای مجازی خود را بروز دهد تا گرفتار افراد شیاد و فریبکار شود که محبت دروغین عرضه می‌کنند.

 مرادی اظهار داشت: پدر و مادر پناه فرزندان باشند و این پناه بودن، محدود به فرزندان خودشان هم نیست. اگر در اقوام یتیم وجود دارد مورد رسیدگی قرار بگیرند.

  وی درباره تربیت پسران هم گفت: پسران باید مسئولیت پذیر، عشق ورز، فداکار و مهربان تربیت شوند. مرد باید فدای زن و بچه بشود و زن و فرزند باید قدردان مرد خانه باشند.

این کارشناس خانواده در بخشی دیگر از سخنان خود به سنت وقف اشاره کرد و گفت: مردم نسبت به وقف بدبین هستد که باید اصلاح شود. وقف بسیار هوشمندانه است است و می‎توانید برای وقف خود متولی تعیین کنید تا به نیتتان عمل کند.

 وی با بیان اینکه برکت و نمک و بقای هر چیز در فرهنگ ما به خون امام حسین(علیه السلام) است، اعلام کرد: هر نیتی می‌خواهید بکنید درصدی از نیت را برای اقامه عزای امام حسین(علیه السلام) قرار بدهید.

مرادی به سابقه وقف در دیگر کشورها اشاره کرد و گفت: وقف می‌تواند کاری کند اسم شما در خاندان خودتان و شهرتان زنده بماند.

 

ما را در تلگرام همراهی کنید.

رسانه قرارگاه فرهنگی شاهین شهر