دغدغه های حجت الاسلام قرائتی درباره قرآن/ وضع موجود را باید بازنگری کرد
1396/12/23

رییس ستاد اقامه نماز کشور وضع موجود در استفاده از قرآن کریم را نامناسب توصیف و بر ضرورت بازنگری در این زمینه تأکید کرد.

حجت الاسلام والمسلمین محسن قرائتی، رییس ستاد اقامه نماز کشور، امشب( 22 اسفند)در محفل عمومی مجامع قرآنی استان در سخنانی با بیان اینکه قرآن نور است و اگر کسی نور نداشته باشد، نمی تواند مردم را از ظلمات خارج کند، افزود: سفارش شده اگر فتنه ها زیاد شد، به قرآن روی بیاورید.

 

وی با تصریح به اینکه قرآن کتاب تشریفات و استخاره، خونه و مسافر و ... نیست، مغز قرآن چیست؟ بیان داشت: امام رضا علیه السلام می فرماید نماز واجب شد تا قرآن از مهجوریت خارج شود. ما ضعفی داریم که خداوند را باسواد نمی دانیم. جای دیگر پی علم می گردیم. امام رضا علیه السلام فرمودند" هر کس علم واقعی می خواهد، قرآن را زیر و رو کند''  و پیامبر بارها فرمود ''کتاب الله و اهل بیتی'' نباید از هم جدا شوند و اکنون از هم جدا شده اند.

 

حجت الاسلام قرائتی گفت: چرا مشتریان امام حسین علیه السلام بیش از قرآن است در حالی که امام علیه السلام روی نیزه قرآن خواند و این به معنای جدا نشدن امام از قرآن است، خاطرنشان کرد: ما این پیام را نگرفته ایم و باید همه از قرآن عذرخواهی کنیم. باید قدری قرآن را به صحنه بیاوریم و همه منبری ها حداقل یک ربع به قرآن بپردازند و بقیه وقت را تاریخ و ... بگویند؛ اصل دین ما قرآن است(قرآن و روایات و قرآن و اهل بیت).

 

وی با تاکید بر اینکه باید در تفسیر قرآن آیاتی انتخاب شود که مورد نیاز و مشکل مردم است و تفسیر ترتیبی برای حوزه خوب است نه برای مردم؛ گفت: باید در درس و کلاس ما رشد وجود داشته باشد و در ایام نوروز و در دید و بازدیدها می توانیم خیلی کار کنیم و باید میهمانی ها خاصیت داشته باشد. تعطیلات عید به ماه محرم و رمضان تنه می زند و در این ایام همه دید و بازدید می روند و باید این به مردم گفته شود و باید دو نفر را که قهر هستند در این ایام آشتی داده شوند.

 

مفسر قرآن کریم ادامه داد: پولدارهای فامیل در این دید و بازدید عید برای فقرای فامیل کاری بکنند؛ تقریبا 5 میلیون دانشجو داریم و اگر یک درصد از این جمعیت در دید و بازدید عید برای کمک درسی به دانش آموزان تلاش کنند واز رفوزه شدن نجات بدهند، چقدر هزینه به نفع آموزش و پرورش است. جمهوری اسلامی برای عید چه کرد؟ دو ماه مسولان دنبال آجیل و مرغ و ...هستند، باید خجالت کشید که صبح بچه را برای مدرسه صدا می کنیم دیر شد یا نماز قضاء شد؟ ما نسبت به نماز حساس نیستیم.

 

وی با اشاره به اینکه لیسانس و دیپلم کشور را فلج کرده و هیچ رییس جمهوری نمی تواند درستش کند، کار را ننگ می دانیم و با این همه لیسانس بدون مهارت، با این وضعیت از نظر انسانی پوک و از درون ورشکست می شویم، افزود: خاک آموزش و پرورش را باید عوض کرد. دیگر محفوظات نمره ندارد، باید یک کاری بکنیم تا مدرک بگیریم.باید از فرصت های پیش رو استفاده کرد و نهضت قرآنی ایجاد کرد. باید از موج حضور مردم در شب های قدر و مساجد استفاده کرد.

 

حجت الاسلام قرائتی با تاکید بر اینکه هرچه می خواهیم بحث کنیم، باید از قرآن بگوییم و صدها آیه راجع به مسائل خانوادگی در قرآن وجود دارد؛ با استناد به آیه ای از  سوره نساء درباره اصلاح اختلاف بین زوجین، گفت: اختلاف در همه خانواده ها وجود دارد، نباید بهراسید. طبیعی است و باید برای حل اختلاف فوری عمل کرد و اجازه نداد اختلاف و ناراحتی گسترش پیدا کند، جامعه مسول خانواده هااست. 

 

وی تصریح کرد: اگر هدف اصلاح باشد، خداوند توفیق می دهد، اگر منبر و وعظ برای خدا باشد، رونق می گیرد. کار دست خداست و نیروی انسانی حرف آخر را نمی زند؛ در یک سطر قرآن ده نکته وجود دارد که هیچ انسانی این توان را ندارد، باید به قرآن برگردیم. باید وضع خودمان را بازنگری کنیم، وضع موجود جوابگو نیست.باید تا نفس داریم، کار کنیم و از وقت استفاده کنیم.باید کتابی مطالعه کرد که نویسنده آن بالای 40 سال مطالعه داشته باشد.همه چیز در قرآن وجود دارد چرا به قرآن بی اعتنایی کرده ایم؟ دو ماه وقت داریم تا برای ماه رمضان برنامه ریزی کنیم.

حجت الاسلام قرائتی افزود: تفسیر نیم دقیقه ای می شود گفت. یک آیه را معنا کرد. قرآنی شوید. با فضای مجازی و ... فرصت عمر را از دست می دهیم. برای فهم قرآن، بهترین تفسیر، نمونه است. باید با قرآن مانوس شویم.

صاحب تفسیر نور به انجام برخی کارهای بی فایده ای که در طول زندگی به درد نمی خورد، هم اشاره کرد و با بیان اینکه عمرمان را آتش زده ایم و متوجه نیستیم؛ اظهار داشت: 40 سال درس قرآن می گویم و هر صبح و عصر از قرآن مطالب جدید متوجه می شویم لذا علامه طباطبایی فرمود تفسیر قرآن دو سال به دو سال باید عوض شود.

 

وی ادامه داد: نفهمیده ایم قرآن چه می گوید؟ باید برگردیم. هر چه روی منبر می خواهید بگویید باید یا واجب، یا مستحب باشد و یا مشکل جامعه و یا مشکل فرد را حل کند در غیر این صورت قیامت گیر هستید و باید جواب بدهید.باید ببینید مردم چه نیازی دارند؟ گاهی مقصر ما هستیم که حرف درست نمی زنیم، جوانان و طلبه ها، قرآن را جدی بگیرید. از فرصت ماه رمضان استفاده کنید؛ باید چهره تبلیعات عوض و از جوانان استفاده شود.مردم بی دین نیستند باید خودمان را تغییر بدهیم و اصلاح کنیم.