آیا زن وسیله هوسبازی است؟
1397/04/19

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سروش آدینه به نقل از حوزه , استاد محسن قرائتی در ادامه سلسله مباحث تفسیری خود با موضوع تفسیر قطره ای به بیان آموزه های آیه 223 سوره بقره پرداخته است.

* آيه               

نِسَآؤُكُمْ حَرْثٌ لَكُمْ فَأْتُوا حَرْثَكُمْ أَنَّى‏ شِئْتُمْ وَقَدِّمُواْ لِأَنْفُسِكُمْ وَاتَّقُواْ اللَّهَ وَاعْلَمُواْ أَنَّكُمْ مُّلقُوهُ وَبَشِّرِ الْمُؤْمِنِينَ‏

* ترجمه                      

زنان شما كشتزار شمایند، هرجا و هرگاه كه بخواهید، به كشتزار خود درآیید (وبا آنان آمیزش نمائید) و (در انجام كار نیك) براى خود، پیشی بگیرید و از خدا پروا كنید و بدانید كه او را ملاقات خواهید كرد، و به مؤمنان بشارت ده.

* نکته ها                     

در این آیه، زنان به مزرعه و كشتزارى تشبیه شده ‏اند كه بذر مرد را در درون خود پرورش داده و پس از 9 ماه، گل فرزند را به بوستان بشرى تقدیم مى ‏كنند. همچنان كه انسان، بدون كشت و مزرعه از بین مى ‏رود، جامعه بشرى نیز بدون وجود زن نابود مى‏ گردد.

زنان وسیله ‏ى هوسبازى نیستند، بلكه رمز بقاى نسل بشر هستند. پس لازم است در آمیزش جنسى، هدف انسان تولید یك نسل پاك كه ذخیره قیامت است، باشد و در چنین لحظات و حالاتى نیز هدف مقدّسى دنبال شود. جمله ‏ى «واتّقوا اللّه» هشدار مى ‏دهد كه از راه هاى غیر مجاز، بهره جنسى نبرید و به نحوى حركت كنید كه در قیامت سرافراز باشید و اولاد و نسلى را تحویل دهید كه مجسمه ‏ى عمل صالح و خیرات آن روز باشند.

* پيام ها                      

1- همسر مناسب همچون مزرعه ‏ى مناسب است و سلامت بذر، شرط تولید بهتر است. «نسائكم حرث لكم»

2- بذر و زمین، هر دو در تولید نقش مهمّى دارند. زن و مرد نیز در بقاى نسل آینده نقش اساسى دارند. «حرث لكم»

3- در كنار ممنوعیّت ‏هاى موسمى، بهره‏‌گیرى‏ هاى دراز مدّت است. در آیه قبل فرمود: «فاعتزلوا» در این آیه مى‏فرماید: «فأتواحرثكم»

4- در آمیزش، مرد باید به سراغ زن برود. «فاتوا حرثكم»

5 - غرائز نیز باید جهت خدایى بگیرند. اگر هدف از آمیزش، فرزندانى پاك و ذخیره قیامت باشد، آن نیز رنگ الهى مى ‏گیرد. «قدّموا لانفسكم»

در صحیح بخارى آمده است: اولیاى خدا در آمیزش قصد مى‏ كنند كه صاحب فرزندانى جهادگر شوند.

6- اگر نسل پاك تحویل دهید، خودتان بهره‏ مند خواهید شد. «قدّموا لانفسكم»

7- زن، نه كالاست و نه منشأ تاریكى، بلكه او بنیان‏گذار آبادى ‏ها و سرمایه‏ گذار تاریخ و فرستنده هدایاى اخروى است. «نساؤكم حرث لكم، قدّموا لانفسكم»

8 - زاد و ولد، هدف اصلى ازدواج است. «قدّموا لانفسكم»

9- در مسائل جنسى، تقوا را مراعات كنید. «فاتوا حرثكم... واتقوا اللّه»

10- خواسته‏ هاى نفسانى باید با تقوا كنترل شود. «أنّى‏ شئتم... واتقوا اللّه»

11- ایمان به آخرت، بهترین وسیله ‏ى رسیدن به تقوا مى‏ باشد. «اتّقوا اللَّه واعلموا انّكم ملاقوه»