خط حزب‌الله ۱۴۲ | باید اینگونه باشید
1397/04/29

صدوچهل‌ودومین شماره خط حزب‌الله منتشر شد.

به گزارش خط حزب‌الله، یکشنبه‌ی هفته‌ی جاری، رهبر انقلاب با هیأت دولت برای حل مشکلات اقتصادی کشور جلسه‌ای برگزار کردند. در این جلسه، رهبر انقلاب، "شرایط" و "اقداماتی" که در این مقطع زمانی، دولت می‌بایست انجام دهد را برشمردند. گرچه از این دیدار، صرفا خبر آن منتشر شد، اما نظر به اهمیت بیانات رهبر انقلاب در این دیدار، خط حزب‌الله بخش‌هایی از آن را منتشر می‌کند. همچنین در این دیدار رهبر انقلاب به توصیه‌هایی برای حل این مشکلات پرداختند. به‌همین جهت سخن هفته‌ی این شماره با عنوان «بن بست وجود ندارد» به نکاتی از این دیدار پرداخته است. در بخشی از متن چنین می‌خوانیم: با نگاهی به محتوای منتشرشده از این جلسه، مشخص میشود که رهبر انقلاب با توجه به «شرایط خطیر» کنونی کشور در حوزهی اقتصادی، دغدغهی تشکیل این دیدار، برای حل مشکلات برزمینمانده در این حوزه را داشتهاند. این مشخص است که شرایط حاضر کشور، شرایط ویژهای است و دشمن در برنامهی خود، سه نوع فشار را در نظر گرفته است: «فشار اقتصادی، فشار روانی و فشار عملی.»(۱۳۹۷/۰۳/۱۴) هدف دشمن از این سه فشار، به زانو در آوردن مردم و مسئولین کشور است، هدف اختلال در دستگاه محاسباتی مسئولان برای القای"وضعیت بحرانی" و تفکر "نمیتوان و نمیشود" به آنان است. رهبر انقلاب اما دقیقا مبتنی بر امکانات و ظرفیتهای واقعی کشور در نقطهی مقابل این تفکر قرار دارند. از نظر ایشان، درست است که وضعیت کشور با چالشهایی همراه است، اما بدان معنا نیست که کشور در "انسداد" یا "بنبست" قرار داشته باشد.
 
* گزارش هفته این شماره از نشریه با عنوان «ارسال تصویر مقتدر از دولت» به عواملی که باعث می‌شود دشمن به تحریم بیشتر ترغیب شود می‌پردازد
 
* ما در اوج تحریم‌ها هم پیشرفت کردیم، تلاطم‌های بازار را برطرف کنید، سیاست شیطانی «معامله‌ی قرن» محقق نخواهد شد، اگر در زمینه‌ی مسائل اقتصادی مردم را وارد میدان کنیم کار پیش خواهد رفت، طبقات محروم برای خدمت باید مورد توجه خاص قرار بگیرند، پذیرش قطعنامه به‌معنای شکست و تسلیم‌طلبی نبود، اگر برای خدا بودیم همه قوانین عالم با ما همراه خواهد شد، در زندگی پیچیده امروز با بصیرت حرکت کنید، همسران می‌توانند یکدیگر را بهشتی کنند و... عناوین بخش‌های دیگر نشریه خط حزب‌الله است که مخاطبین گرامی می‌‌توانند با مراجعه به نشریه این مطالب را مورد مطالعه قرار دهند.
 
* صدوچهل‌ودومین شماره‌ی خط حزب‌الله به روح بلند شهید عبدالرضا زیبایی تقدیم شده است.


صفحه اول
در دیدار هیأت دولت با رهبر انقلاب چه گذشت؟ خط حزب‌الله برای اولین بار، بخش‌هایی از آن را منتشر می‌کند:

باید اینگونه باشید

اشاره: یکشنبه‌ی هفته‌ی جاری، رهبر انقلاب با هیأت دولت برای حل مشکلات اقتصادی کشور جلسه‌ای برگزار کردند. در این جلسه، رهبر انقلاب، "شرایط" و "اقداماتی" که در این مقطع زمانی، دولت می‌بایست انجام دهد را برشمردند. گرچه از این دیدار، صرفا خبر آن منتشر شد، اما نظر به اهمیت بیانات رهبر انقلاب در این دیدار، خط حزب‌الله بخش‌هایی از آن را منتشر می‌کند:

در میدان نبرد و مبارزه آنچه بیش از همه به آن احتیاج دارید این است که روحیهی تحرّک، روحیهی پیشرفت، روحیهی مبارزهی با شرایط را در خودتان تقویت کنید؛ این شرط اول است. شجاعت ورود در میدان را به خودتان [بدهید]، عزم راسخ در این زمینه را داشته باشید. مشکل طبعاً پیش میآید.

دو جور آدم در مواجهه با مشکل
همواره در اجتماعات، در جوامع، در کشورها مشکل پیش میآید. در مواجههی با مشکل، دو جور آدم داریم: یک جور آدم هست که وقتی با مشکل مواجه میشود احساس مسئولیت مضاعف پیدا میکند، جوششِ غیرت پیدا میکند. وقتی میبیند مشکل پیش آمد انگیزهی او مضاعف می‌شود، احساس مسئولیتش مضاعف می‌شود، احساس می‌کند تحرّک بیشتری باید انجام بدهد، وارد میدان بشود.

یک جور آدم هم هست که وقتی با مشکل مواجه شد دچار یأس و ترس و منفیبافی و "نمی‌شود" و "نمی‌توانیم" و "چکار کنیم" و این چیزها میشود. مدیران دولتی باید از نوع اول باشند یعنی وقتی با مشکل مواجه میشوند این روحیه در آنها وجود داشته باشد؛ روحیهی برخورد، روحیهی "می‌توانیم"، روحیهی "حتماً اقدام می‌کنیم"، این یک مسئله است؛ شجاعت در اقدام و روحیهی برخورد با مشکل بهصورت عاقلانه و مدبرانه.

طبعاً هر مشکلی، نوعی برخورد لازم دارد... این را باید همهی دوستانی که در کار دولت هستند هم خود شما، هم مدیران زیردست شما [داشته باشند.] بنده گاهی دیده ام در یک وزارتخانه مثلاً مدیر دارای روحیهی خوب، قوی، پرانگیزه، میآیند، صحبت می‌کنند، می‌گویند، و آدم احساس می‌کند که انگیزهی قویای وجود دارد.

باید تصویر دولت، تصویر گروهی کارآمد باشد
بایستی تصویر دولت در چشم مردم تصویر یک گروه توانا و کارآمدی باشد که دارند تلاش می‌کنند. حالا البته انسان تلاش که می‌کند همیشه موفق نمی‌شود، نفْس اینکه دارند تلاش می‌کنند و کار می‌کنند برای مردم جذاب است. شما ملاحظه کردید ما در بازی فوتبال امسال در مقابل اسپانیا گل خوردیم اما همه، تیم ما را تأیید کردند ... گفتم: «کارتان عالی بود». مردم هم آمدند در خیابان‌ها در حالیکه گل خورده بودیم. چرا؟ چون خوب بازی کردند، چون همه دیدند که اینها در میدان تلاش کردند، عرق ریختند، ابتکار به خرج دادند، شجاعت به خرج دادند. دروازهبان با هوشمندی و فداکاری و سرعت عمل یک کاری کرد که کارستان بود. مردم وقتی این را از شما ببینند برایتان شعار می‌دهند، به نفعتان شعار می‌دهند، این باید احساس بشود. آدم ممکن است مشکل را هم یک جایی نتواند حل کند. همین قدر که بدانند وارد میدان هستید و دارید تلاش می‌کنید، روز و شب نمی‌شناسید، به مردم پیام اقتدار را می‌دهد. باید احساس بکنند دارد کار می‌شود.


چهار نکته از دیدار خارج از برنامه رهبر انقلاب با هیأت دولت، در آخرین روزهای تیرماه

بن‌بست وجود ندارد

صبح روز یکشنبه، ۲۴ تیرماه، خبر مهمی بر روی خروجی خبرگزاری‌ها و رسانه‌ها قرار گرفت. خبر حاکی از جلسه‌ی مهم رهبر انقلاب با هیأت دولت بود؛ جلسه‌ای خارج از برنامه‌های از پیش معین‌شده‌ی رهبر انقلاب. تا به حال، رهبر انقلاب معمولا در هر سال، یک یا نهایتا دو بار با "کابینه‌ی دولت" دیدار می‌کردند، یک دیدار در ماه مبارک رمضان، و در کنار سایر دیدارهای رمضانی ایشان بود که عمده‌ی آن نیز به نهج‌البلاغه‌خوانی و ذکر توصیه‌های اخلاقی و رفتاری مدیران و مسئولان تراز اول اجرایی کشور اختصاص می‌یافت، و یک دیدار هم در شهریورماه و هم‌زمان با هفته‌ی دولت، که معمولا رهبر انقلاب، ضمن برشمردن برخی از محاسن و معایب دولت، توصیه‌هایی اجرایی برای پیشبرد بهتر امور، به هیأت دولت می‌فرمودند. اما حالا، در واپسین روزهای تیرماه، رهبر انقلاب، دیدار دیگری را خارج از روال مذکور ترتیب دادند.

جالب آنکه برخلاف دو دیدار قبل، که معمولا درخواست برگزاری آن از سوی هیأت دولت به رهبر انقلاب داده می‌شود، این بار، این رهبر انقلاب بود که هیأت دولت را برای حضور و برگزاری جلسه فرا ‌خواندند.

محتوای جلسه از چه قرار بود؟
با نگاهی به محتوای منتشرشده از این جلسه، مشخص می‌شود که رهبر انقلاب با توجه به «شرایط خطیر» کنونی کشور در حوزه‌ی اقتصادی، دغدغه‌ی تشکیل این دیدار، برای حل مشکلات برزمین‌مانده در این حوزه را داشته‌اند. این مشخص است که شرایط حاضر کشور، شرایط ویژه‌ای است و دشمن در برنامه‌ی خود، سه نوع فشار را در نظر گرفته است: «فشار اقتصادی، فشار روانی و فشار عملی.»(۱۳۹۷/۰۳/۱۴) هدف دشمن از این سه فشار، به زانو در آوردن مردم و مسئولین کشور است، هدف اختلال در دستگاه محاسباتی مسئولان برای القای"وضعیت بحرانی" و تفکر "نمی‌توان و نمی‌شود" به آنان است. رهبر انقلاب اما دقیقا مبتنی بر امکانات و ظرفیت‌های واقعی کشور در نقطه‌ی مقابل این تفکر قرار دارند. از نظر ایشان، درست است که وضعیت کشور با چالش‌هایی همراه است، اما بدان معنا نیست که کشور در "انسداد" یا "بن‌بست" قرار داشته باشد. «این راه، چالش دارد؛ اما راه باز است، بن‌بست وجود ندارد. هدف جبهه‌ی مخالف نظام اسلامی و انقلاب اسلامی و دشمن ما این است که راه را بن‌بست نشان بدهد. خودشان هم می‌گویند ما بایستی این کارها را بکنیم، این فشارها را وارد کنیم، این محاصره را بکنیم، این تحریم را بکنیم، تا مسئولان جمهوری اسلامی در محاسبات خودشان تجدیدنظر کنند. من عرض می‌کنم؛ ملاحظه‌ی واقعیت‌ها نه فقط موجب می‌شود ما در محاسبات گذشته‌مان تجدیدنظر نکنیم، بلکه ما را به درستىِ راهی که پیمودیم و راهی که انقلاب جلوی ما گذاشته، مطمئن‌تر می‌کند.»(۱۳۹۱/۰۵/۰۳) اما چگونه می‌توان از این گردنه عبور کرد و به قله‌ی مقصود رسید؟

داشتن انگیزه و روحیهی قوی
اولین نکته، داشتن «روحیه‌ی قوی، انگیزه، شجاعت و عزم راسخ»(۱۳۹۷/۰۴/۲۴) است. «همه‌ی مدیران دولتی باید در مقابل مشکلات با تحرک بیشتر و با احساس مسئولیت مضاعف عمل کنند.»(۱۳۹۷/۰۴/۲۴) پس واضح است که در این شرایط برای حل مشکلات کشور نباید اکتفا به کارهای معمولی روزمره کرد، حل مشکلات، شدنی است، به شرط آنکه تلاش و کار مسئولان هم، تلاشی انقلابی و شبانه‌روزی باشد.

فرماندهی واحد اقتصادی
نکته‌ی دوم آنکه در زمانه‌ی جنگ، باید قرارگاه فرماندهی ثابتی وجود داشته باشد که همه‌ی بخش‌ها اقدامات خود را با آن هماهنگ کنند، وگرنه ممکن است هر یک از جبهه‌ها به سلیقه‌ی شخصی عمل کرده و خدای نکرده حتی منجر به صدمات به جبهه‌ی خودی شوند. در جنگ اقتصادی امروز نیز، ستاد فرماندهی جنگ اقتصادی، «تیم اقتصادی» دولت است، این تیم اقتصادی دولت است که برای جلوگیری از صدمات و لطمات به اقتصاد کشور، باید «میاندار» و محور اصلی کار و تحرک باشد. چراکه «بر طبق قانون اساسی، رئیس‌جمهور از امکانات بسیار گسترده‌ای در کشور برخوردار است؛ خیلی از کارها را می‌توانند انجام بدهند؛ از این امکاناتی که در اختیار دارند استفاده کنند، ظرفیت‌های داخلی را بالفعل کنند.»(۱۳۹۶/۰۳/۱۴) مضافا اینکه رهبر انقلاب، برای تسهیل بیشتر امورات، با راه‌اندازی "شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه" بر محور شخص "رئیس جمهور"، عملا دست دولت را برای حل مشکلات اقتصادی کشور بازتر کرده‌اند.

چشم ندوختن به نقطههای خیالی
نکته‌ی سوم آنکه تجربه‌ی برجام نشان داد که معطل کردن اقتصاد، و افکار عمومی جامعه، به موضوعی که افسار آن در اختیار کشور نیست، عملا موجب  اتلاف وقت و عقب‌ماندگی از کارها است. پس حالا نیز به جای چشم دوختن به «نقطه‌های خیالی» چون بسته‌ی پیشنهادی اروپا (که البته بعید است با توجه به اظهارنظرهای مقامات اروپایی، آبی از آن برای کشور گرم شود) ظرفیت‌ها و استعدادهای کشور را فعال کرد.

چارهاندیشی برای حل سوءمدیریتهای داخلی
نکته‌ی آخر هم اینکه بسیاری از مشکلات کشور، نه ناشی از دشمنی دشمنان، که به دلیل کم‌کاری‌ها و سوءمدیریت‌های داخلی است، آن‌چنان‌که آقای رئیس‌جمهور هم در همین دیدار روز یکشنبه، در گزارش خود به رهبر انقلاب، به آن اشاره کرده و گفتند: "برخی مسائل همچون اشکالات نظام بانکی و نقدینگی، ارتباطی با تحریم و فشارهای خارجی ندارد و از گذشته وجود داشته است. " اینها مسائلی هستند که اتفاقا بر سر آن، اجماع همه‌ی خبرگان و کارشناسان فن نیز وجود دارد. مسائلی که حل آنان به طریقه‌ی درست، می‌تواند تا حدی زیادی، موجبات شکوفایی اقتصادی را فراهم کند. جالب آنکه رهبر انقلاب نیز، در بیان "راهکارها"ی خود برای حل مشکلات اقتصادی کشور، بر موضوعاتی که حل آنان، به چگونگی اقدامات مسئولان کشوری " نه دشمن بیرونی " ارتباط دارند اشاره فرمودند. موضوعاتی چون: تهیه‌ی نقشه‌ی راه اقتصادِ باثبات، تقویت بخش خصوصی، ضرورت برخورد قاطع با متخلفان، اشراف و اعمال قدرت دولت بر مبادلات مالی، جدی گرفتن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، اقدام بهنگام و علاج واقعه قبل از وقوع، مبارزه‌ی واقعی با فساد، و حرف زدنِ رودرروی مسئولان با مردم و بیان شرایط.

ارسال تصویر مقتدر از دولت

۱. در جریان تحریم‌های عراق در فاصله‌ی سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۳ که رژیم عراق حاضر به هیچ نوع کوتاه آمدنی از مواضعش نشد، بین سیاستمداران آمریکایی اختلاف نظر به وجود آمد.   عده‌ای اعتقاد داشتند تحریم‌های اعمالی از همان ابتدا کار اشتباهی بود، عده‌‌ی دیگری هم حجم تحریم‌های اعمالی را ناکافی می‌دانستند. همین باعث شد سیاست اعمال تحریم در آمریکا تا مدتی مورد استفاده قرار نگیرد و آمریکا به فکر شاخص‌های دیگری برای میزان اثرگذاری تحریم‌ها بیفتد.

۲. ریچارد نفیو، مسئول تیم طراحی تحریم‌ها علیه ایران، در دوره‌ی دوم اوباما و چهره‌ی اصلی تیم پشتیبان مذاكره‌كنندگان این توافق در امور تحریم‌ها، در آخرین کتاب خود به نام هنر تحریم‌ها، هدف اصلی تحریم ها را ایجاد نوعی "درد" در لایه‌های مختلف "مردم" و "حاکمیت" کشور تحریم شده برمی‌شمرد. او می‌گوید تحریم‌ همیشه ابزار مناسبی برای ایجاد "تغییر در رفتار" طرف مقابل نیست بلکه در برخی شرایط، حتی ممکن است اعمال تحریم‌ها باعث شکوفایی و پیشرفت کشور در عرصه‌ی تحریم‌شده می‌گردد مثل اتفاقی که با تحریم نفت ایران، در توسعه صادرات غیرنفتی در دور قبل تحریم‌ها واقع شد.

۳. اما چه چیزی حریف را برای تداوم و حتی افزایش تحریم‌ها تشویق و ترغیب می‌کند؟ نفیو چندین عامل را برمی‌شمرد، به‌عنوان مثال، او اظهارنظر مقامات دولتی کشور مخاطب درباره‌ی میزان اثرپذیری تحریم‌ را یکی از عوامل اصلی دانسته و می‌گوید: "اظهارنظرهای عمومی مقامات دولتی و موضع‌گیری‌های آنها در مذاکرات بین-المللی، نشانه‌ی میزان اثر‌گذاری فشار ناشی از تحریم‌ها به کشور را بروز می‌دهند و نشان‌دهنده‌ی انتخاب درست موضع درد است. " شاید به همین دلیل است که یکی از مطالبات اصلی رهبر انقلاب در دیدار چند روز پیش با هیأت دولت همین موضوع بود، ایشان فرمودند: «نشان دادن اقتدار در مقابل بیگانگان به‌ویژه آمریکایی‌ها امری لازم است و این کار باید بهنگام، صریح و قاطع انجام شود.»(۱۳۹۷/۰۴/۲۴)

طبقات‌ محروم برای خدمت، باید مورد توجه خاص قرار بگیرند

[خدمتگزاری به مردم افتخار است] البته همه‌ی افراد ملت و جامعه را باید خدمت کرد؛ اما مراد عمدتاً طبقه‌ی محرومند که باید مورد توجه خاص برای خدمت قرار بگیرند؛ به دو دلیل: اولاً چون احتیاجشان بیشتر است و عدل این را اقتضا می‌کند؛ ثانیاً چون پشتیبانی آنها از نظام، جدی‌تر و همیشگی‌تر است و از اول این‌طور بوده است... آن کس که جنگ و بمباران و محاصره‌ی اقتصادی و کم‌آبی و کم‌برقی و گرانی و سایر مشکلات را با همه‌ی وجود در این ده، دوازده سال احساس کرده، در درجه‌ی اول او باید مورد توجه باشد. مردم که می‌گوییم، یعنی اینها؛ همان عامه‌ای که امیرالمؤمنین علیه‌السلام در آن فرمان تاریخیشان به مالک اشتر فرمودند که عامه را داشته باش، خاصه را رها کن.(۱) عامه، یعنی همان‌هایی که در جنگ با تو هستند، در مشکلات با تو هستند، سختی‌ها را با تو تقسیم می‌کنند، غم تو را از دلت می‌زدایند، خودشان را سپر بلای تو قرار می‌دهند و صادقند؛ نه عافیت‌طلب‌های پُرروی پُرخورِ پُرخواهی که هیچ‌وقت هم قانع نمی‌شوند. تا وقتی که خیری به آنها برسد، تو را می‌خواهند؛ به مجرد این‌که ذره‌یی کم شود، رویشان را برمی‌گردانند.(۱۳۷۰/۰۵/۲۳)

تلاطم های بازار را برطرف کنید

در زمینه‌ی اقتصاد خوشبختانه زیرساخت‌های  زیادی امروز وجود دارد که این‌ها چند سال پیش وجود نداشت. در این ده دوازده سال اخیر، زیرساخت‌های زیادی در کشور به‌وجود آمده که می‌توان از این‌ها استفاده کرد. خب، آنچه که در درجه‌ی اوّل در زمینه‌ی اقتصاد لازم است، یکی ثبات و آرامش و خاموش کردن تلاطم عرصه‌ی اقتصادی است، یعنی این تلاطمی که وجود دارد، چه تلاطم ذهنی مردم، چه آنچه در بازار وجود دارد، این را بایستی با تدبیر - که البتّه این بیشتر به سیاست‌های شما و اظهارنظرهای شما و برخی از اقدامات سریع شما وابسته است - [حل کرد]. یک مسئله هم مسئله‌ی مهار تورّم است، یکی هم تأمین نیازهای اساسی مردم است؛ این‌ها چیزهای اولویت‌داری است که بایستی در درجه‌ی اوّل مورد توجّه قرار بگیرد؛ و تحرک بخشیدن به تولید ملی. اینها مسائل اساسی اقتصاد ما است.(۱۳۹۲/۰۶/۰۶)

همسران می‌توانند یکدیگر را بهشتی کنند

خیلی از زن‌ها هستند که شوهر خودشان را بهشتی می‌کنند. خیلی از مردها هستند که همسر خود را حقیقتاً سعادتمند می‌کنند. موارد عکس این هم هست. ممکن است مردهای خوبی باشند، زن‌هایشان آنها را اهل جهنّم کنند و زن‌های خوبی باشند که مردهایشان آن‌ها را اهل جهنّم کنند. اگر چنانچه زن و مرد هر دو توجه داشته باشند، با توصیه‌های خوب، با همکاری‌های خوب، با مطرح کردن دین و اخلاق در محیط خانه - آن هم بیشتر از مطرح کردن عملی - اینطور یکدیگر را کمک کنند؛ آنوقت زندگی کامل و حقیقتاً وافی و شافی خواهد شد.(۱۳۷۷/۱۲/۱۱)

شهادت در راه خدا، خود سپاسگزاری از خداست

شهادت در پیشگاه پروردگار، تعبیر ویژه‌ای دارد. در قرآن، کشته شدن در راه خدا یک مرگ نیست: «افأن مات او قتل». کشته شدن در راه خدا را با مرگ‌های معمولی، یکسان به حساب نمی‌آورد. در معیار الهی و با دیدگاه دینی و قرآنی، یک مفهوم دیگر و یک معنای فاخری است. از این‌رو کسی که این عطّیه‌ی الهی شامل حال او می‌گردد و در راه خدا شهید می‌شود، این خود سپاسگزاری خداست.(۱۳۷۷/۰۷/۰۵)

صفحه دوم

چهار نکته از دیدار خارج از برنامه رهبر انقلاب با هیأت دولت، در آخرین روزهای تیرماه

بن‌بست وجود ندارد

صبح روز یکشنبه، ۲۴ تیرماه، خبر مهمی بر روی خروجی خبرگزاری‌ها و رسانه‌ها قرار گرفت. خبر حاکی از جلسه‌ی مهم رهبر انقلاب با هیأت دولت بود؛ جلسه‌ای خارج از برنامه‌های از پیش معین‌شده‌ی رهبر انقلاب. تا به حال، رهبر انقلاب معمولا در هر سال، یک یا نهایتا دو بار با "کابینه‌ی دولت" دیدار می‌کردند، یک دیدار در ماه مبارک رمضان، و در کنار سایر دیدارهای رمضانی ایشان بود که عمده‌ی آن نیز به نهج‌البلاغه‌خوانی و ذکر توصیه‌های اخلاقی و رفتاری مدیران و مسئولان تراز اول اجرایی کشور اختصاص می‌یافت، و یک دیدار هم در شهریورماه و هم‌زمان با هفته‌ی دولت، که معمولا رهبر انقلاب، ضمن برشمردن برخی از محاسن و معایب دولت، توصیه‌هایی اجرایی برای پیشبرد بهتر امور، به هیأت دولت می‌فرمودند. اما حالا، در واپسین روزهای تیرماه، رهبر انقلاب، دیدار دیگری را خارج از روال مذکور ترتیب دادند.

جالب آنکه برخلاف دو دیدار قبل، که معمولا درخواست برگزاری آن از سوی هیأت دولت به رهبر انقلاب داده می‌شود، این بار، این رهبر انقلاب بود که هیأت دولت را برای حضور و برگزاری جلسه فرا ‌خواندند.

محتوای جلسه از چه قرار بود؟
با نگاهی به محتوای منتشرشده از این جلسه، مشخص می‌شود که رهبر انقلاب با توجه به «شرایط خطیر» کنونی کشور در حوزه‌ی اقتصادی، دغدغه‌ی تشکیل این دیدار، برای حل مشکلات برزمین‌مانده در این حوزه را داشته‌اند. این مشخص است که شرایط حاضر کشور، شرایط ویژه‌ای است و دشمن در برنامه‌ی خود، سه نوع فشار را در نظر گرفته است: «فشار اقتصادی، فشار روانی و فشار عملی.»(۱۳۹۷/۰۳/۱۴) هدف دشمن از این سه فشار، به زانو در آوردن مردم و مسئولین کشور است، هدف اختلال در دستگاه محاسباتی مسئولان برای القای"وضعیت بحرانی" و تفکر "نمی‌توان و نمی‌شود" به آنان است. رهبر انقلاب اما دقیقا مبتنی بر امکانات و ظرفیت‌های واقعی کشور در نقطه‌ی مقابل این تفکر قرار دارند. از نظر ایشان، درست است که وضعیت کشور با چالش‌هایی همراه است، اما بدان معنا نیست که کشور در "انسداد" یا "بن‌بست" قرار داشته باشد. «این راه، چالش دارد؛ اما راه باز است، بن‌بست وجود ندارد. هدف جبهه‌ی مخالف نظام اسلامی و انقلاب اسلامی و دشمن ما این است که راه را بن‌بست نشان بدهد. خودشان هم می‌گویند ما بایستی این کارها را بکنیم، این فشارها را وارد کنیم، این محاصره را بکنیم، این تحریم را بکنیم، تا مسئولان جمهوری اسلامی در محاسبات خودشان تجدیدنظر کنند. من عرض می‌کنم؛ ملاحظه‌ی واقعیت‌ها نه فقط موجب می‌شود ما در محاسبات گذشته‌مان تجدیدنظر نکنیم، بلکه ما را به درستىِ راهی که پیمودیم و راهی که انقلاب جلوی ما گذاشته، مطمئن‌تر می‌کند.»(۱۳۹۱/۰۵/۰۳) اما چگونه می‌توان از این گردنه عبور کرد و به قله‌ی مقصود رسید؟

داشتن انگیزه و روحیهی قوی
اولین نکته، داشتن «روحیه‌ی قوی، انگیزه، شجاعت و عزم راسخ»(۱۳۹۷/۰۴/۲۴) است. «همه‌ی مدیران دولتی باید در مقابل مشکلات با تحرک بیشتر و با احساس مسئولیت مضاعف عمل کنند.»(۱۳۹۷/۰۴/۲۴) پس واضح است که در این شرایط برای حل مشکلات کشور نباید اکتفا به کارهای معمولی روزمره کرد، حل مشکلات، شدنی است، به شرط آنکه تلاش و کار مسئولان هم، تلاشی انقلابی و شبانه‌روزی باشد.

فرماندهی واحد اقتصادی
نکته‌ی دوم آنکه در زمانه‌ی جنگ، باید قرارگاه فرماندهی ثابتی وجود داشته باشد که همه‌ی بخش‌ها اقدامات خود را با آن هماهنگ کنند، وگرنه ممکن است هر یک از جبهه‌ها به سلیقه‌ی شخصی عمل کرده و خدای نکرده حتی منجر به صدمات به جبهه‌ی خودی شوند. در جنگ اقتصادی امروز نیز، ستاد فرماندهی جنگ اقتصادی، «تیم اقتصادی» دولت است، این تیم اقتصادی دولت است که برای جلوگیری از صدمات و لطمات به اقتصاد کشور، باید «میاندار» و محور اصلی کار و تحرک باشد. چراکه «بر طبق قانون اساسی، رئیس‌جمهور از امکانات بسیار گسترده‌ای در کشور برخوردار است؛ خیلی از کارها را می‌توانند انجام بدهند؛ از این امکاناتی که در اختیار دارند استفاده کنند، ظرفیت‌های داخلی را بالفعل کنند.»(۱۳۹۶/۰۳/۱۴) مضافا اینکه رهبر انقلاب، برای تسهیل بیشتر امورات، با راه‌اندازی "شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه" بر محور شخص "رئیس جمهور"، عملا دست دولت را برای حل مشکلات اقتصادی کشور بازتر کرده‌اند.

چشم ندوختن به نقطههای خیالی
نکته‌ی سوم آنکه تجربه‌ی برجام نشان داد که معطل کردن اقتصاد، و افکار عمومی جامعه، به موضوعی که افسار آن در اختیار کشور نیست، عملا موجب  اتلاف وقت و عقب‌ماندگی از کارها است. پس حالا نیز به جای چشم دوختن به «نقطه‌های خیالی» چون بسته‌ی پیشنهادی اروپا (که البته بعید است با توجه به اظهارنظرهای مقامات اروپایی، آبی از آن برای کشور گرم شود) ظرفیت‌ها و استعدادهای کشور را فعال کرد.

چارهاندیشی برای حل سوءمدیریتهای داخلی
نکته‌ی آخر هم اینکه بسیاری از مشکلات کشور، نه ناشی از دشمنی دشمنان، که به دلیل کم‌کاری‌ها و سوءمدیریت‌های داخلی است، آن‌چنان‌که آقای رئیس‌جمهور هم در همین دیدار روز یکشنبه، در گزارش خود به رهبر انقلاب، به آن اشاره کرده و گفتند: "برخی مسائل همچون اشکالات نظام بانکی و نقدینگی، ارتباطی با تحریم و فشارهای خارجی ندارد و از گذشته وجود داشته است. " اینها مسائلی هستند که اتفاقا بر سر آن، اجماع همه‌ی خبرگان و کارشناسان فن نیز وجود دارد. مسائلی که حل آنان به طریقه‌ی درست، می‌تواند تا حدی زیادی، موجبات شکوفایی اقتصادی را فراهم کند. جالب آنکه رهبر انقلاب نیز، در بیان "راهکارها"ی خود برای حل مشکلات اقتصادی کشور، بر موضوعاتی که حل آنان، به چگونگی اقدامات مسئولان کشوری " نه دشمن بیرونی " ارتباط دارند اشاره فرمودند. موضوعاتی چون: تهیه‌ی نقشه‌ی راه اقتصادِ باثبات، تقویت بخش خصوصی، ضرورت برخورد قاطع با متخلفان، اشراف و اعمال قدرت دولت بر مبادلات مالی، جدی گرفتن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، اقدام بهنگام و علاج واقعه قبل از وقوع، مبارزه‌ی واقعی با فساد، و حرف زدنِ رودرروی مسئولان با مردم و بیان شرایط.

ارجاع موضوع تشعشعات رادیویی به شورایعالی امنیت ملی از سوی رهبر انقلاب

وزیر ارتباطات گفت: چندی پیش جمعی از پزشکان درباره‌ی تشعشعات رادیویی مکاتبه‌ای با رهبرانقلاب داشتند. ایشان نیز این مطلب را با جدیت به شورایعالی امنیت ملی ارجاع دادند و در این‌باره کارگروه‌هایی متشکل از دستگاه‌های مختلف در شورایعالی امنیت ملی تشکیل شد. |اعتماد|

دیدگاه رهبر انقلاب درباره دست زدن در هیئات

میثم مطیعی، مداح اهل بیت علیه‌السلام در گفت‌و‌گویی تلویزیونی با اشاره به دیدارش با رهبر انقلاب گفت: به ایشان گفتم سال‌هاست که من کف‌زنی نخواندم، برداشت من این بوده که شما مخالف هستید و میل ندارید نسبت به این کار؛ فرمودند که: «نه! چه اشکالی دارد کف بزنند، اگر آهنگی که ساخته می‌شود لهوی و لس‌آنجلسی نباشد کف بزنند.».|خبرگزاری صداوسیما|

ایرانی‌ها در حال تبدیل کردن تحریم‌ها به یک فرصت هستند

سفیر اتریش در ایران تصریح کرد: لازم است من این را بگویم که ما تحت تأثیر رهبری ایران در مقابله با تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا قرار گرفتیم و شاهد بودیم ایرانی‌ها در حال تبدیل کردن این تحریم‌ها به یک فرصت هستند و سیستم اقتصادی خود را تقویت می‌کنند که این امر می‌تواند مدل جالبی برای فعالان اقتصادی اروپا باشد.|خبرگزازی صداوسیما|

ایران در جمع ۱۵ کشور برتر دنیا از نظر تولید علم

دکتر محمدجواد دهقانی، سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: نگاهی به آخرین داده‌‏های مستخرج از معتبرترین پایگاه استنادی جهان (ISI) بیانگر آن است که جمهوری اسلامی ایران رتبه‌ی نخست تولید علم را در جهان اسلام کسب کرده و بیش از ۲۲ درصد از کل تولیدات علمی کشورهای اسلامی را به خود اختصاص داده است.|ایسنا|

ایران در جمع ۱۵ کشور برتر دنیا از نظر تولید علم

دکتر محمدجواد دهقانی، سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: نگاهی به آخرین داده‌‏های مستخرج از معتبرترین پایگاه استنادی جهان (ISI) بیانگر آن است که جمهوری اسلامی ایران رتبه‌ی نخست تولید علم را در جهان اسلام کسب کرده و بیش از ۲۲ درصد از کل تولیدات علمی کشورهای اسلامی را به خود اختصاص داده است.|ایسنا|

بلومبرگ: براندازی نظام تثبیت‌شده ایران با جنگ اقتصادی، خیال‌پردازی است

رسانه‌ی آمریکایی بلومبرگ به دولت ترامپ توصیه کرده این خیال‌پردازی را که می‌تواند تنها با فشار اقتصادی نظام ایران را سرنگون کند، کنار بگذارد. این رسانه در خلال توصیه‌های خود به دولت ترامپ تأکید کرد: اولین گام، کنار گذاشتن این خیال‌پردازی است که فشار اقتصادی به تنهایی می‌تواند باعث فروپاشی نظام ۴۰ساله و کاملاً تثبیت‌شده‌ی ایران شود. سابقه ندارد که این نوع تغییر نظام با فشارهای بیرونی در جایی موفق شده باشد، به‌ویژه وقتی که هیچ گزینه‌ ممکنی برای رهبری وجود ندارد.|فارس|

صفحه سوم

ارسال تصویر مقتدر از دولت

۱. در جریان تحریم‌های عراق در فاصله‌ی سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۳ که رژیم عراق حاضر به هیچ نوع کوتاه آمدنی از مواضعش نشد، بین سیاستمداران آمریکایی اختلاف نظر به وجود آمد.   عده‌ای اعتقاد داشتند تحریم‌های اعمالی از همان ابتدا کار اشتباهی بود، عده‌‌ی دیگری هم حجم تحریم‌های اعمالی را ناکافی می‌دانستند. همین باعث شد سیاست اعمال تحریم در آمریکا تا مدتی مورد استفاده قرار نگیرد و آمریکا به فکر شاخص‌های دیگری برای میزان اثرگذاری تحریم‌ها بیفتد.

۲. ریچارد نفیو، مسئول تیم طراحی تحریم‌ها علیه ایران، در دوره‌ی دوم اوباما و چهره‌ی اصلی تیم پشتیبان مذاكره‌كنندگان این توافق در امور تحریم‌ها، در آخرین کتاب خود به نام هنر تحریم‌ها، هدف اصلی تحریم ها را ایجاد نوعی "درد" در لایه‌های مختلف "مردم" و "حاکمیت" کشور تحریم شده برمی‌شمرد. او می‌گوید تحریم‌ همیشه ابزار مناسبی برای ایجاد "تغییر در رفتار" طرف مقابل نیست بلکه در برخی شرایط، حتی ممکن است اعمال تحریم‌ها باعث شکوفایی و پیشرفت کشور در عرصه‌ی تحریم‌شده می‌گردد مثل اتفاقی که با تحریم نفت ایران، در توسعه صادرات غیرنفتی در دور قبل تحریم‌ها واقع شد.

۳. اما چه چیزی حریف را برای تداوم و حتی افزایش تحریم‌ها تشویق و ترغیب می‌کند؟ نفیو چندین عامل را برمی‌شمرد، به‌عنوان مثال، او اظهارنظر مقامات دولتی کشور مخاطب درباره‌ی میزان اثرپذیری تحریم‌ را یکی از عوامل اصلی دانسته و می‌گوید: "اظهارنظرهای عمومی مقامات دولتی و موضع‌گیری‌های آنها در مذاکرات بین-المللی، نشانه‌ی میزان اثر‌گذاری فشار ناشی از تحریم‌ها به کشور را بروز می‌دهند و نشان‌دهنده‌ی انتخاب درست موضع درد است. " شاید به همین دلیل است که یکی از مطالبات اصلی رهبر انقلاب در دیدار چند روز پیش با هیأت دولت همین موضوع بود، ایشان فرمودند: «نشان دادن اقتدار در مقابل بیگانگان به‌ویژه آمریکایی‌ها امری لازم است و این کار باید بهنگام، صریح و قاطع انجام شود.»(۱۳۹۷/۰۴/۲۴)

اگر در زمینه‌‌ مسائل اقتصادی مردم را وارد میدان کنیم، کار پیش خواهد رفت

#مشارکت_مردم

مردم باید در کار تولید [دخالت داده بشوند]. ما سیاست‌های اصل ۴۴ را که چند سال پیش ابلاغ کردیم، همه‌ی کسانی‌که در مسائل اقتصادی صاحب‌نظر بودند گفتند این یک انقلاب در کار سیاسی است؛ خب همین را دنبال کنند؛ مردم را دخالت بدهند. جمهوری اسلامی در کار جنگ و دفاع از کشور -که معمولاً کار جنگ و دفاع از کشور و دفاع از مرزها کار دولت‌ها است، کار مردم نیست؛ کار ارتش‌ها است، کار دولت‌ها است- با مدیریت درست و با گزینش‌های صحیح توانست مردم را بسیج کند، وارد این میدان کند و جنگ را ببَرد. وقتی مردم در کار دفاع از مرزها وارد میدان شدند -کاری که مربوط به دولت‌ها و مربوط به ارتش‌ها است- توانستند پیش بروند؛ بسیاری‌ از برجستگان نظامی ما، مردمی و بسیجی‌اند؛ بسیجی بودند و بسیجی هم مبارزه کردند، بسیجی هم شهید شدند؛ خب کار اقتصاد به طریق اولی [همین‌طور است]. کار اقتصاد یک کار مردمی است؛ اگر در زمینه‌‌ی مسائل اقتصادی مردم را در میدان وارد بکنیم و مردم نقش‌آفرین بشوند در میدان اقتصاد و میدان تولید، یقیناً پیش خواهد رفت.(۱۳۹۶/۰۱/۰۱)

به‌مناسبت سالروز پذیرش قطعنامه ۵۹۸

پذیرش قطعنامه به معنای شکست و تسلیم‌طلبی نبود

در جنگ، مسئولان نظامی و سیاسی، همه‌شان تلاش کردند و همه‌شان خدمت کردند. ما اینها را به چشم خودمان از نزدیک مشاهده کردیم؛ همه‌شان هم ضعف‌هایی داشتند. اینها چیزهایی نیست که بتوان انکارشان کرد. سیاستمدارها هم ضعف‌هایی داشتند، نظامی‌ها هم ضعف‌هایی داشتند؛ اما بی‌تردید، خدماتشان از ضعف‌هایشان بیشتر بوده است. برآیند این ضعف‌ها و این خدمات، همینی بود که اتفاق افتاد که امام تصمیم‌گیری کردند. اینها با جزئیات دقیقش، یقینا در زمان خود، به‌تدریج در معرض اطلاع مردم قرار خواهند گرفت و مردم می‌دانند، اما آنچه که من عرض می‌کنم، این متن واقع است که حالا ان‌شاالله اینها یک روز مستدل خواهد شد. برآیند همه‌ی این توانایی‌ها و ضعف‌ها و موفقیت‌ها و خوبی‌ها و کوتاهی‌ها، همین بود که اتفاق افتاد؛ و این به معنای شکست نبود و مطلقا به معنای تسلیم‌طلبی نبود. امام مظهر استقامت و ایستادگی و مظهر امید به آینده و پیشرفت به سمت آینده‌ها بود. در جنگ هم همین‌طور عمل کرد؛ در پذیرش قطعنامه هم همین‌طور عمل کرد؛ در اعلامیه‌های خود و بیانیه‌های خود هم همین‌طور عمل کرد؛ این راه را به ما هم یاد داد و ما هم در همین راه قدم گذاشتیم و به فضل و به کمک الهی، در همین جهت هم پیش خواهیم رفت؛ بدون هیچ‌گونه تعلل و تبانی؛ به حول و قوه‌ی خداوند.(۱۳۸۵/۰۷/۱۸)

در دیدار هیأت دولت با رهبر انقلاب چه گذشت؟ خط حزب‌الله برای اولین بار، بخش‌هایی از آن را منتشر می‌کند:

باید اینگونه باشید

اشاره: یکشنبه‌ی هفته‌ی جاری، رهبر انقلاب با هیأت دولت برای حل مشکلات اقتصادی کشور جلسه‌ای برگزار کردند. در این جلسه، رهبر انقلاب، "شرایط" و "اقداماتی" که در این مقطع زمانی، دولت می‌بایست انجام دهد را برشمردند. گرچه از این دیدار، صرفا خبر آن منتشر شد، اما نظر به اهمیت بیانات رهبر انقلاب در این دیدار، خط حزب‌الله بخش‌هایی از آن را منتشر می‌کند:

در میدان نبرد و مبارزه آنچه بیش از همه به آن احتیاج دارید این است که روحیهی تحرّک، روحیهی پیشرفت، روحیهی مبارزهی با شرایط را در خودتان تقویت کنید؛ این شرط اول است. شجاعت ورود در میدان را به خودتان [بدهید]، عزم راسخ در این زمینه را داشته باشید. مشکل طبعاً پیش میآید.

دو جور آدم در مواجهه با مشکل
همواره در اجتماعات، در جوامع، در کشورها مشکل پیش میآید. در مواجههی با مشکل، دو جور آدم داریم: یک جور آدم هست که وقتی با مشکل مواجه میشود احساس مسئولیت مضاعف پیدا میکند، جوششِ غیرت پیدا میکند. وقتی میبیند مشکل پیش آمد انگیزهی او مضاعف می‌شود، احساس مسئولیتش مضاعف می‌شود، احساس می‌کند تحرّک بیشتری باید انجام بدهد، وارد میدان بشود.

یک جور آدم هم هست که وقتی با مشکل مواجه شد دچار یأس و ترس و منفیبافی و "نمی‌شود" و "نمی‌توانیم" و "چکار کنیم" و این چیزها میشود. مدیران دولتی باید از نوع اول باشند یعنی وقتی با مشکل مواجه میشوند این روحیه در آنها وجود داشته باشد؛ روحیهی برخورد، روحیهی "می‌توانیم"، روحیهی "حتماً اقدام می‌کنیم"، این یک مسئله است؛ شجاعت در اقدام و روحیهی برخورد با مشکل بهصورت عاقلانه و مدبرانه.

طبعاً هر مشکلی، نوعی برخورد لازم دارد... این را باید همهی دوستانی که در کار دولت هستند هم خود شما، هم مدیران زیردست شما [داشته باشند.] بنده گاهی دیده ام در یک وزارتخانه مثلاً مدیر دارای روحیهی خوب، قوی، پرانگیزه، میآیند، صحبت می‌کنند، می‌گویند، و آدم احساس می‌کند که انگیزهی قویای وجود دارد.

باید تصویر دولت، تصویر گروهی کارآمد باشد
بایستی تصویر دولت در چشم مردم تصویر یک گروه توانا و کارآمدی باشد که دارند تلاش می‌کنند. حالا البته انسان تلاش که می‌کند همیشه موفق نمی‌شود، نفْس اینکه دارند تلاش می‌کنند و کار می‌کنند برای مردم جذاب است. شما ملاحظه کردید ما در بازی فوتبال امسال در مقابل اسپانیا گل خوردیم اما همه، تیم ما را تأیید کردند ... گفتم: «کارتان عالی بود». مردم هم آمدند در خیابان‌ها در حالیکه گل خورده بودیم. چرا؟ چون خوب بازی کردند، چون همه دیدند که اینها در میدان تلاش کردند، عرق ریختند، ابتکار به خرج دادند، شجاعت به خرج دادند. دروازهبان با هوشمندی و فداکاری و سرعت عمل یک کاری کرد که کارستان بود. مردم وقتی این را از شما ببینند برایتان شعار می‌دهند، به نفعتان شعار می‌دهند، این باید احساس بشود. آدم ممکن است مشکل را هم یک جایی نتواند حل کند. همین قدر که بدانند وارد میدان هستید و دارید تلاش می‌کنید، روز و شب نمی‌شناسید، به مردم پیام اقتدار را می‌دهد. باید احساس بکنند دارد کار می‌شود.

صفحه چهارم

اگر اقتصادمان تابع خارج باشد...

همه‌ی قشرهای ملت مراعات کنند: یکی اینکه ادراک این را بکنند که ما اگر اقتصادمان تابع خارج باشد آن وقت یک روز می‌بینید که خارجی‌ها نمی‌خواهند به ما چیزی بدهند، و وقتی که در را بستند ما باید تسلیم آنها بشویم که هر چه می‌گویند عمل کنیم. و این شایسته‌ی یک مملکت اسلامی، یک جمهوری اسلامی نیست که پیوسته به غیر باشد در اقتصادش، در گندمش، در جوش، در برنجش، در اینها. این باید با همت کشاورزها، با همت قشرهای متوجه، با همت دولت که کمک بکند به کشاورزها، و با اینکه همه احساس یک وظیفه بکنند... شما در حال جنگید الآن. یک جنگی است که جنگ اقتصادی است، و یک محاربه‌ای است، یک محاربه‌ای الآن ما بین اسلام و کفر است. محاربه‌ی اقتصادی یکی‌اش است. امام خمینی (ره)؛ ۵دی ۱۳۵۸

طبقات‌ محروم برای خدمت، باید مورد توجه خاص قرار بگیرند

[خدمتگزاری به مردم افتخار است] البته همه‌ی افراد ملت و جامعه را باید خدمت کرد؛ اما مراد عمدتاً طبقه‌ی محرومند که باید مورد توجه خاص برای خدمت قرار بگیرند؛ به دو دلیل: اولاً چون احتیاجشان بیشتر است و عدل این را اقتضا می‌کند؛ ثانیاً چون پشتیبانی آنها از نظام، جدی‌تر و همیشگی‌تر است و از اول این‌طور بوده است... آن کس که جنگ و بمباران و محاصره‌ی اقتصادی و کم‌آبی و کم‌برقی و گرانی و سایر مشکلات را با همه‌ی وجود در این ده، دوازده سال احساس کرده، در درجه‌ی اول او باید مورد توجه باشد. مردم که می‌گوییم، یعنی اینها؛ همان عامه‌ای که امیرالمؤمنین علیه‌السلام در آن فرمان تاریخیشان به مالک اشتر فرمودند که عامه را داشته باش، خاصه را رها کن.(۱) عامه، یعنی همان‌هایی که در جنگ با تو هستند، در مشکلات با تو هستند، سختی‌ها را با تو تقسیم می‌کنند، غم تو را از دلت می‌زدایند، خودشان را سپر بلای تو قرار می‌دهند و صادقند؛ نه عافیت‌طلب‌های پُرروی پُرخورِ پُرخواهی که هیچ‌وقت هم قانع نمی‌شوند. تا وقتی که خیری به آنها برسد، تو را می‌خواهند؛ به مجرد این‌که ذره‌یی کم شود، رویشان را برمی‌گردانند.(۱۳۷۰/۰۵/۲۳)

تصاویر منتشرنشده از رهبر انقلاب اسلامی درحرم مطهر حضرت معصومه(س)

دختر جوانِ تربیت‌شده‌ دامان اهل‌بیت(ع)

این بانوی بزرگوار، این دختر جوانِ تربیت‌شده‌ی دامان اهل‌بیت پیغمبر، با حرکت خود در جمع یاران و اصحاب و دوستان ائمه (علیهم‌السّلام) و عبور از شهرهای مختلف و پاشیدن بذر معرفت و ولایت در طول مسیر در میان مردم و بعد رسیدن به این منطقه و فرود آمدن در قم، موجب شده است که این شهر به عنوان پایگاه اصلی معارف اهل‌بیت علیهم‌السّلام در آن دوره‌ی ظلمانی و تاریکِ حکومت جباران بدرخشد و پایگاهی بشود که انوار علم و انوار معارف اهل‌بیت را به سراسر دنیای اسلام از شرق و غرب منتقل کند.(۱۳۸۹/۰۷/۲۹)

همسران می‌توانند یکدیگر را بهشتی کنند

خیلی از زن‌ها هستند که شوهر خودشان را بهشتی می‌کنند. خیلی از مردها هستند که همسر خود را حقیقتاً سعادتمند می‌کنند. موارد عکس این هم هست. ممکن است مردهای خوبی باشند، زن‌هایشان آنها را اهل جهنّم کنند و زن‌های خوبی باشند که مردهایشان آن‌ها را اهل جهنّم کنند. اگر چنانچه زن و مرد هر دو توجه داشته باشند، با توصیه‌های خوب، با همکاری‌های خوب، با مطرح کردن دین و اخلاق در محیط خانه - آن هم بیشتر از مطرح کردن عملی - اینطور یکدیگر را کمک کنند؛ آنوقت زندگی کامل و حقیقتاً وافی و شافی خواهد شد.(۱۳۷۷/۱۲/۱۱)

در زندگی پیچیده امروز، با بصیرت حرکت کنید

در زندگی پیچیده‌ی اجتماعی امروز، بدون بصیرت نمی‌شود حرکت کرد. جوان‌ها باید فکر کنند، بیندیشند، بصیرت خودشان را افزایش بدهند. معلمان روحانی، متعهدان موجود در جامعه‌ی ما از اهل سواد و فرهنگ، از دانشگاهی و حوزوی، باید به مسئله‌ی بصیرت اهمیت بدهند؛ بصیرت در هدف، بصیرت در وسیله، بصیرت در شناخت دشمن، بصیرت در شناخت موانع راه، بصیرت در شناخت راه‌های جلوگیری از این موانع و برداشتن این موانع؛ این بصیرت‌ها لازم است. وقتی بصیرت بود، آنوقت شما می‌دانید با کی طرفید، ابزار لازم را با خودتان برمی‌دارید. یک روز شما می‌خواهید تو خیابان قدم بزنید، خوب، با لباس معمولی، با یک دمپائی هم می‌شود رفت تو خیابان قدم زد؛ اما یک روز می‌خواهید بروید قله‌ی دماوند را فتح کنید، او دیگر تجهیزات خودش را می‌خواهد. بصیرت یعنی اینکه بدانید چه می‌خواهید، تا بدانید چه باید با خودتان داشته باشید.(۱۳۸۸/۰۷/۱۵)

اگر برای خدا بودیم، همه‌ قوانین عالم با ما همراه خواهد شد

برادران! باید با خدا باشیم، تا خدای متعال به ما کمک کند. «من کان للَّه کان‌اللَّه له». اگر برای خدا بودیم و نیت کردیم و تصمیم گرفتیم و حرکت نمودیم، خدای متعال اراده‌اش را در جهت پیشرفت ما قرار خواهد داد، و آن وقت همه‌ی قوانین عالم با ما همراه خواهد شد. بدون این، ما مثل گروه دیگری از مردم دنیا خواهیم بود. وقتی انسانی با خدا نیست و برای خدا کار نمی‌کند، حالا اسمش ایرانی باشد، جای دیگری باشد، اسمش مسلمان باشد، غیرمسلمان باشد، چه تفاوتی می‌کند؟ چه تضمینی هست که اگر کسی فرضاً یک اعتقاد دینی هم به اسلام دارد و چند عمل عبادی را هم انجام می‌دهد، این عزت اسلامی هم با او باشد؛ کمااین‌که دیدیم قرن‌ها گذشت، و عزت اسلامی با ما نبود.(۱۳۷۰/۰۲/۲۱)

ما در اوج تحریم‌ها هم پیشرفت کردیم

ما در آغاز انقلاب، حدود صد و هفتاد هزار دانشجو داشتیم، امروز بیش از چهار میلیون دانشجو داریم. در آن زمان، پنج هزار عضو هیئت علمی داشتیم. همان اوائل، بنده خودم یادم هست که این رقمِ پنج هزار، هِی تکرار می‌شد. بعضی‌ها می‌گذاشتند می‌رفتند، که قابل شمارش بود؛ می‌گفتند آقا یکی کم شد، ده تا کم شد! امروز اعضای هیئت علمی ما بسیار فراتر از اینهاست. خوشبختانه ما ده‌ها هزار اعضای هیئت علمی داریم. امروز دویست دانشگاه جامع در سرتاسر کشور هست، دو هزار دانشگاه و مرکز آموزش عالی در سطح کشور وجود دارد؛ اینها چیزهای کمی نیست. ما همه‌ی اینها را در شرائط تنگدستی انجام دادیم. همین تحریمی که حالا گفته می‌شود تشدید کردند یا رو به تشدید دائمی است، خب، از اول وجود داشته. ما علاوه‌ی بر این، جنگ هم داشتیم؛ علاوه‌ی بر این، در دوران‌های مختلفی کاهش قیمت‌های نفت داشتیم؛ مشکلات فراوان داخلی بر ما تحمیل کرده بودند؛ افزایش جمعیت را داشتیم - جمعیت ما اول انقلاب سی و پنج میلیون بود؛ جمعیت دو برابر شده - همه‌ی این مسائل بوده است؛ در عین حال ما بحمداللَّه این پیشرفت را پیدا کردیم.(۱۳۹۱/۰۷/۲۰)

تلاطم های بازار را برطرف کنید

در زمینه‌ی اقتصاد خوشبختانه زیرساخت‌های  زیادی امروز وجود دارد که این‌ها چند سال پیش وجود نداشت. در این ده دوازده سال اخیر، زیرساخت‌های زیادی در کشور به‌وجود آمده که می‌توان از این‌ها استفاده کرد. خب، آنچه که در درجه‌ی اوّل در زمینه‌ی اقتصاد لازم است، یکی ثبات و آرامش و خاموش کردن تلاطم عرصه‌ی اقتصادی است، یعنی این تلاطمی که وجود دارد، چه تلاطم ذهنی مردم، چه آنچه در بازار وجود دارد، این را بایستی با تدبیر - که البتّه این بیشتر به سیاست‌های شما و اظهارنظرهای شما و برخی از اقدامات سریع شما وابسته است - [حل کرد]. یک مسئله هم مسئله‌ی مهار تورّم است، یکی هم تأمین نیازهای اساسی مردم است؛ این‌ها چیزهای اولویت‌داری است که بایستی در درجه‌ی اوّل مورد توجّه قرار بگیرد؛ و تحرک بخشیدن به تولید ملی. اینها مسائل اساسی اقتصاد ما است.(۱۳۹۲/۰۶/۰۶)