راهپیمایی اربعین؛ اردوی آمادگی یاران آخرالزمانی امام مهدی(عج)
1396/07/25

نخستین پیش نشست سومین همایش بین المللی «طریق الحسین (ع)» یکشنبه شب، ۲۳ مهرماه با سخنرانی حجت السلام حمیدرضا غریب رضا، رئیس موسسه گفت وگوی دینی حکمت در دانشگاه امام صادق(ع) برگزار شد.

حجت السلام حمیدرضا غریب رضا، رئیس موسسه گفتگوی دینی وحدت در این نشست با اشاره به اینکه راهپیمایی اربعین بزرگترین تجمع مسلمانان جهان محسوب می شود، اظهار کرد: این مراسم پدیده ای بی بدیل در فهم حقایق است و نوعی سلوک عملی محسوب می شود.

وی با اشاره به اینکه برای شناخت این زیارت، تنها مباحث آکادمیک کفایت نمی کند، تصریح کرد: زیارت اربعین مانور جهان تشیع است و اردوی آمادگی حسینی برای تربیت یاران آخرالزمانی امام زمان(عج) محسوب می شود که در آن حتی غیر مسلمانان نیز حضور پیدا می کنند.

غریب رضا با بیان اینکه شیعیان عراقی و ایرانیان، بیشترین حاضران در راهپیمایی اربعین هستند گفت: از فضای پیاده روی اربعین بهترین بهره برداری برای پیوند اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و فکری میان دو ملت ایران و عراق را می توان داشت و در پرتوی عشق به زیارت امام حسین(ع) می توان الگویی برای بازسازی ارتباطات دو کشور ایجاد کرد.

این فعال جهان اسلام با اشاره به اینکه سه سطح ارتباط را میان مردم ایران و عراق در قالب زیارت اربعین می توان برقرار کرد، تاکید کرد: سطح عمومی ارتباطی میان تمام زائران و بدون تخصص های لازم می تواند برقرار شود تا الفت و دوستی میان مردم دو کشور را برقرار کند.

وی اضافه کرد: سطح میانه ارتباطی توسط قشر فرهنگی که دارای معلومات سیاسی، فرهنگی و ... هستند و یا توسط افراد متخصصی که تسلط لازم به زبان عربی را ندارند، می تواند برقرار شود و در نهایت سطح ارتباطی تخصصی توسط علمای دین، استادان دانشگاه و متخصصان زبان دان برقرار می شود.

حجت الاسلام غریب رضا با بیان اینکه در مجموع 40 توصیه برای برقراری ارتباطات بین المللی و گفت وگوی دینی در راهپیمایی اربعین ارائه می شود، تصریح کرد: بسیاری در تلاش هستند تا میان دو ملت عراق و ایران بواسطه تفاوت قومیت ها، گسل ایجاد کنند که جنگ تحمیلی براین اساس شکل گرفت و در دوره صدام نیز بسیار روی این موضوع کار شد و در دوران آمریکایی ها نیز برای ایجاد این گسل تلاش شد و امروز نیز داعش به دنیال ایجاد همین اختلاف است، اما زیارت اربعین حسینی تمام این رسوبات را کنار می زند و تبدیل به الفت و محبت می کند.

رئیس موسسه گفت وگوی دینی وحدت با اشاره به اینکه بسیاری از مردم کشورمان در مواجه با محبت و مهمان نوازی مردم عراق در ایام راهپیمایی اربعین، اشک شوق می ریزند، تصریح کرد: مردم عراق نیز زمانی که عشق ایرانیان برای زیارت امام حسین(ع) را مشاهده می کنند، علاقه مند به مردم ایران می شوند و تمام این ها معجزه ربانی خداوند است.

وی با اشاره به توصیه های عمومی به زائران اربعین حسینی، گفت: زیارت اربعین بستر وحدت میان ملت ایران و عراق است، امروز مردم عراق به این باور رسیده اند که ایران پشتوانه روحی و معنوی آنان است و این نگاه بواسطه حضور مستشاران ایرانی در نبرد با تکفیری ها و رشادت و ایثارگری های مدافعان حرم به دست آمده و بسیاری از رسوبات فکری مردم عراق پاک شده است لذا ظرفیت اربعین فرصتی اصطلاحاً نور علی نور محسوب می شود تا الفت و علاقه متقابل میان ایرانیان و عراقی ها افزایش یابد.

غریب رضا ادامه داد: زائران ایرانی می توانند با بیان جملاتی به زبان عربی و یا به صورت عملی با مشارکت در موکب های عراقی ها، پیام محبت و الفت خود را به مردم عراق ابلاغ و یا با تبسم و خوش رفتاری به آنان محبت خود را ابراز کنند.

این فعال جهان اسلام با اشاره به اینکه در بخش تخصصی نیز زائران می توانند پیام تشکر مقام معظم رهبری و دیدگاه های معظم له در باب زیارت اربعین را ابلاغ کنند، تاکید کرد: تعامل ولایت فقیه و مرجعیت عراق، توصیه های آیت الله سیستانی، پرهیز دادن از خطر اسلام آمریکایی و تشیع انگلیسی، تشریح موضع مقام معظم رهبری و آیت الله سیستانی، تبیین دیدگاه تمدنی مقام معظم رهبری و کلیدواژه هایی مانند سبک زندگی، اقتصاد مقاومتی، جنگ نرم، ناتوی فرهنگی و ... از دیگر موضوعاتی است که در زیارت اربعین می توانند به صورت تخصصی مورد گفت وگو قرار گیرد.

وی گفت: حضور اقشار مختلف مردم اعم از مسلمان و غیرمسلمان تحت لوای پرچم امام حسین(ع) باید به عنوان یک الگوی ارتباطی میان ملت ایران و عراق به دیگر ایام سال نیز تسری یابد و مورد بهره برداری قرار گیرد.

غریب رضا در پایان خاطرنشان کرد: برپایی موکب های مشترک میان ایرانیان و عراقیان برای پذیرایی از زائران اربعین می تواند زمینه ای برای نزدیکی و ایجاد الفت میان آنها باشد.