چرا امام حسين (ع) با اینکه می‌دانست شهيد می‌شود، قيام كرد؟
1396/08/27

کارشناس مسائل مذهبی در پاسخ به یک شبهه گفت: تمام فداكاري هايي كه امام حسين (ع) در روز عاشورا انجام داد، درراه خدا و برای رضايت او بوده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین استاد اویسی در اجتماع عزاداران حسینی در مصلی این شهر اظهار کرد: تمام فداکاری هایی که امام حسین (ع) در روز عاشورا انجام داد، در راه خدا و برای رضایت او بوده است.

وی افزود: برخی مطرح می‌کنند که خداوند در قرآن با آیه « وَلَا تُلْقُوا بِأَیْدِیکُمْ إِلَی التَّهْلُکَةِ ؛ خود را با دست‌هایتان به هلاکت نیندازید » نهی کرده است، پس چرا امام حسین (ع) در روز عاشورا خود را به هلاکت انداخت.

کارشناس مسائل مذهبی خاطرنشان کرد: چطور ممکن است امام حسین (ع) که فرزند رسول گرامی اسلام (ص) و امیرالمؤمنین (ع) است و با دین اسلام آشنایی کامل دارد چنین کاری کرده باشند.

حاج آقا اویسی ادامه داد: « تهلکة» در این آیه به معنای هلاکت است و مقصود از آن هر کاری است که انجام آن به انسان ضرر بزرگی بزند مانند فقر یا مریضی یا مرگ ، که تحمل آن در حالت عادی ممکن نیست.

وی که در نخستین سخنرانی ده شب خود در ماه صفر سخنرانی می‌کرد اظهار داشت: پروردگار متعال در ابتدای این آیه، مؤمنان را به انفاق در راه خدا، یعنی بخشش و فداکاری در راه و مسیری که او می‌پسندد، دعوت و پس‌ از آن مؤمن را از انداختن در هلاکت منع می‌کند، پس منظور از هلاکت در این آیه، هلاکتی است که از ترک فداکاری و از خود گذشتگی در راه خدا به وجود می‌آید.

این کارشناس مسائل مذهبی بیان کرد: فداکاری و از جان گذشتگی در صورتی مورد رضایت خداوند قرار می‌گیرد که در راه و هدفی باشد که عقلای عالم آن را می‌پسندند و در راه پروردگار، از نظر ارزش، دارای برتری و فضیلت باشد.

کارشناس مسائل مذهبی تصریح کرد: قربانی کردن جان و مال اگر برای هدفی بزرگ و شریف، مثل قیام امام حسین (ع) باشد، نه تنها حرام نیست که بالاترین مرتبه شهادت در راه خداست، اگر فداکاری حسین (ع) در روز عاشورا نبود، اسلام، قرآن و هر آنچه پیامبران در طول تاریخ آورده بودند، در زیر آوار بدعت‌ها، سیاه نمایی‌ها و انحرافاتی که به وجود آمده بود، دفن  و نابود می‌شد/ خبرگزاری فارس